Türkçe'de kaç kelime vardır?

Türkçe'de kaç sözlük vardır?

Cevabı Biliyorum

Misafir

01.07.2010 16:50 gibi Genel kategorisinde sordu.

Türkçe'de kaç kelime vardır? sorusu için cevaplar: (4 cevap)

Mustafa (Misafir) -

Türkçenin söz varlığı dediğimizde yaşayan dili düşünecek olursak, şu anda bizim bölge ağızlarımızın söz varlığı, deyimlerimiz, atasözlerimiz, terimler zenginliğimiz.

TDK'unun yaptığı çalışmalarda bilişim teknolojisinden yararlanmaya başladık. Türkçe Sözlük'ün yeni baskısı çıktı. Artık bundan sonra sözlük hazırlama ilkesini tamamen değiştiriyoruz. Fişleme yerine metinlere dayalı sözlük hazırlayacağız.

İngilizcenin o tür sözlüklerinde bu tür sözlerin hepsi alınıyor. Tamamen ansiklopedik bir sözlük. Bizim de iki sözlüğümüz olacak. Türkçe Sözlük, yine yazı dilimizin sözlüğü olacak.

Ama Türkçenin bütün söz varlığını kapsayan bir başka çalışmamız olacak. Zaten İngilizcenin veya diğer dillerin sözlükleri de öyle.

Kullanım amaçlarına yönelik olarak birkaç türde hazırlandı. Bizim de amacımız, hem yazı dilinin sözlüğünü hazırlamak, hem de bütün söz varlığını bir veri tabanı hâlinde, metne dayalı olarak ortaya koymak.

Şükrü Halûk Akalın. Türk Dil Kurumu Başkanı.

(02.07.2010 06:06)

Mustafa (Misafir) -

Son zamanlara kadar; İngilizcenin Türkçeden daha zengin görünmesi, İngilizlerin sözcükçülük anlayışıyla bizimkinin farklı olmasından idi!

İngilizcedeki gibi 600 bin kelimemiz var mı sorusuna; Sözlük hazırlama ilkelerine bakarsanız, bizim sözlüğümüzü de öyle hazırlarsak, elbette ki Türkçenin de var.

Şükrü Halûk Akalın. Türk Dil Kurumu Başkanı.

(02.07.2010 06:12)

Mustafa (Misafir) -

Türk Dil Kurumu Büyük Türkçe Sözlük’te
söz, deyim, terim ve ad olmak üzere;
616.767 söz varlığı bulunmaktadır.

(02.07.2010 06:16)

Ramazan (Misafir) -

Mustafa bey verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

(01.02.2016 05:54)


Cevabınız:

Adınız
dokuz çarpı sıfır işleminin sonucunu yazıyla yazınız
 

 

Sen de soru sor!


Genel kategorisinden sorular

Soru Cevap Kategorileri