Evde nasıl balık besleyebilirim?


Evde nasıl balık besleyebilirim? sorusu için cevaplar: (5 cevap)

nehir erdo (Misafir) -

yemek vererek

(08.04.2010 22:21)

özkan (Misafir) -

yemek derken neler mesela

(10.04.2010 01:45)

özkan (Misafir) -

yemek derken neler mesela

(10.04.2010 01:45)

teknosana (Misafir) -

Evde beslenebilecek balık türleri ve bakımı:

- Astronot balığı ya da Oscar, kendi türüne uygun bazı balıklarda birlikte beslenebilir. Akvaryumun alt ve orta kısmında yüzer. Yalnız çok geniş akvaryumlarda beslenebilir. Bakımı deneyim gerektirir. Yumurtayla çoğalırlar. Dişi ve erkek yumurtalara bakarlar. Etçildir.

- Cam kedibalığı, akvaryumda orta ve alt düzeylerde yüzer. Ba yukarda, kuyruğu aşağıda kendine özgü bir yüzme biçimi vardır. Sürü balığıdır. Akvaryumlarda grup halinde beslenmeleri gerekir. Akvaryumda çoğalması güçtür. Bakımı deneyim gerektirir. Etçildir.

- Cüce gurami; büyük ve saldırgan balıklarla beslenmemesi gereken bir balıktır. Akvaryumun üst ve orta düzeylerinde yüzerler. İçinde bol bitki bulunan akvaryumları seven balıklardır. Bakımları deneyim gerektirir. Yumurtayla çoğalırlar. Erkekler yumurtaları suyun yüzeyine yaptığı köpük yuvada korur. Su üstü bitkileri olması üremeyi kolaylaştıracaktır. Akıntısız akvaryumlarda bakımladırlar. Hepçildirler.

- Cüce vatoz (Ancistrus dolichopterus), karma akvaryumlarda beslenebilir. Akvaryumda genellikle cama ve taşlara tutunarak yaşar. Akvaryumdaki yosunların temizlenmesinde önemli rol oynar. Yumurtayla çoğalırlar, yumurtalara erkek bakar. Hepçildir.

- Gökkuşağı balığı (Melatotaenia boesemani), adını göz alıcı renklerinden alan bir balıktır. Barışçıl ve sürü şeklinde yaşarlar. Bol bitkili, bir araya gelecekleri açık alanları bulunan akvaryumlardan hoşlanır. Suyun üst ve orta düzeylerinde yüzer. Yumurtayla çoğalır. Hepçildir.

- Japon balığı: sazangiller ailesinden bir balık türü. Japon balıkları soğuksu da yaşayabilirler bulundukları akvaryumlarda tek cins olarak besleniyorlarsa ısıtıcıya ihtiyaç yoktur. Su sıcaklığının 25 derece üstünde olması sağlıklarını olumsuz etkiler. Anavatanları Asya'nın az akıntılı ve durgun nehir ve gölleridir. 59 cm boy, 4.5 kg ağırlığa ulaşabilirler. Bu balıkları akvaryumda çoğaltmak çok zordur.

- Kakadu Cichlidi:Erkekleri bir arada bulundurulmayan, utangaç bir balıktır. Akvaryumda küçük sürü balıklarıyla uyum sağlar. Genellikle suyun alt yüzeylerinde yüzer. Sudaki değişimlere karşı duyarlıdır. Bakımı deneyim gerektirir. Yumurtayla çoğalır. Dişi yumurtaları korur.

- Kavgacı Siyam balığı (Betta splendens), Beta olarak da bilinir, Erkek betalar birbiriyle geçinemezler. Dişilerin boyları erkeklere göre daha kısadır. Tek bir erkek ve dişi beta, barışçıl balıklarla karma akvaryumda beslenebilir. Erkek beta, yumurtaları köpükten yaptığı yuvada korur. Sanıldığı gibi kavanozda uzun süre yaşayamazlar.
Bitkilendirilmiş, geniş bir akvaryumda bakılması gereken bir balıktır.

- Kılıçkuyruk, Erkekleri birbirine karşı saldırgandır; ancak akvaryumdaki başka balık türleriyle iyi geçinirler. Suyun orta ve üst bölgelerinde yüzerler. İçinde bol oksijen bulunan, açık alanları da olan bitkilendirilmiş akvaryumları severler. Canlı doğurgandırlar, kolay çoğalırlar. Diğer canlı doğuranlar gibi çok eşlidirler bulundukları akvaryumda dişi sayısı en az iki ve üzerinde tutulmalıdır. Bu oran sürekli çiftleşmek isteyen ve dişiyi kovalayan erkeğin hedeflerini çoğaltacak dişinin yıpranmamasını sağlayacaktır. Sık bitkiler yavrularının yaşama şansını arttırır. Hepçildirler.

- Lepistes ya da Gupi, Poeciliidae familyasından canlı doğurabilen akvaryumlarda yetiştirilen tatlı su balığı.
Erkekleri renkli, dişileri ise sade olurlar. Düzgün beslendiği takdirde çok kolay bir biçimde ürerler. Tropikal bölge canlısıdır, 25-28 derece sıcaklıkta beslenmesi gerekir. Yavrularını yediği için doğum için akvaryum içinde yüzebilen, içine su alabilen, ızgaralı, yavruluk diye tabir edilen kutucuklara hapsedilirler.

- Neon Tetra: Barışçıl balıkların bulunduğu akvaryumlarda beslenmesi gereken, büyük balıklarla bir arada tutulmaması gereken bir balıktır. Akvaryumda orta ve alt düzeylerde yüzer. Sudaki değişimlere duyarlıdır. Sürü balıklarıdır. Akvaryumlarda gruplar halinde beslenmeleri gerekir. En az altılı grup halinde alınması önerilir. Kardinal diye adlandırılan renkleri aynı fakat daha irice bir türü daha vardır. Su değerlerine karşı hassastırlar. Tüm güney Amerikalı tatlı su balıkları gibi ph'ı düşük suyu severler. Aşırı sert, kireçli Türkiye suları için uygun balık değildirler. İthal edilen balıklar bir süre torf kullanılan filtreyle yavaşca suya alıştırılırsa kayıplar azalacaktır. Özellikle tüm balıklar için zararlı nitrat yoğunluğuna da dikkat edilmeli, tanktan uzaklaştırmak için düzenli dip çekimleri aksatılmamalıdır. Yumurtayla çoğalırlar, akvaryumda çoğalmaları güçtür. Bitki akvaryumlarının gözdesidirler. Hepçildirler.

- Plati, Kendi gibi sakin ve küçük balıkların yaşadığı akvaryumlarda beslenebilir. Akvaryumda orta düzeydeki bölgelerde yüzerler. Akvaryumculuğa yeni başlayanların kolayca bakabileceği balıklardandır. Canlı doğurganlardandırlar, kolay çoğalırlar. Sık bitkiler, yavruların yaşama şansını artırır. Hepçildir.

- Rasbora, Sürü şeklinde yaşayan, barışçıl balıklardır. Akvaryumda grup hallinde beslenmeleri gerekir. Suyun orta ve üst bölümlerinde yüzer. Bitkili akvaryumlardan hoşlanır. Dişi, yumurtalarını bitkilerin yapraklarının alt yüzeyine bırakır. Akvaryumda çoğalması zordur. Hepçildir.

- Sarı Prenses, Ülkemizde de çok sevilen Sarı Prenses, küçük boyda barışçıl Malawi çiklitlerinden biridir.
Hepçildirler fakat bitkisel ağırlıklı beslemek sağlıklarını olumlu etkileyecektir. Temel besinleri diğer tipik Mbuna (Malawi kayalık bölge çiklitleri) türleri gibi kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Kayalar üzerindeki yosun tabakalarının içindeki küçük kabuklular, böcekleri de avlamayı severler. Tropikal bir balıktır su sıcaklığı 20 derece üstünde ideal 28 derece civarında olmalıdır. Akvaryumları bol saklanma yeri ve optik bölge sınırları oluşturacak şekilde kayalarla dekore edilmelidir.

- Zebra balığı (Danio rerio), Genetik araştırmalarda kullanılan, çok hareketli, barışçıl bir balıktır. Akvaryumda kolay çoğalır. Yüzecek geniş alan bulunduran, bitkilendirilmiş akvaryumları sever. Zebralar, sürü balıklarıdır. Akvaryumda grup halinde beslemesi gerekir. Hepçildir.

- Öpüşen gurami (Helostoma temminckii), Diğer tropikal balıklar gibi 20 derece üstü ideal 28 derece su sıcaklığında yaşarlar. Doğal hayattaki yaşam alanlarındaki su düşük ph değerine sahiptir. Beslendiği akvaryumlarda benzer su değerleri taklit edilmelidir. Bitkili akvaryumlarda rahat edeceklerdir. Yosun benzeri (java moss, java fern) bitkilerin içinde yaşayabilecek minik canlıları tüketmeyi severler. Bitkisel ağırlıklı yemlerle (spirulina vs.) beslenmeli düzenli aralıklarla örneğin haftada bir canlı yem ihtiyaçları ihmal edilmemelidir.

- İnci gurami (Trichogaster leeri), Aynı yaşam ortamından barışçıl türler ile karma akvaryumlarda beslenebilir. Akvaryumun üst ve orta düzeylerinde yüzer. Yumurtayla çoğalır, erkek suyun üzerine köpükten yuva yapar ve yumurtalara burada bakar. Su üstü bitkilerinin olması üremeyi kolaylaştıracaktır. Akıntısız akvaryumlardan hoşlanırlar. Hepçildirler.

(10.04.2010 11:31)

fasafiso (Misafir) -

nnwsjdhcnhdndyncyxdbd6yghd6dueryeughghghtufbjnbhujtgn8yjtıu8j8hgıtfjbutjhnbutbjhnutgnyıjhrıtıgjnutjhutjujyhıtkgıkerıjhskrjgufdnhutfhnutgıjtgıkjrgturheruhgıorjtgeıouyjtıghtugıoerjtyır5jyıouhtjhkhgdtjhnjfgrıojgsurthekryhotkhıftjhhfklyhjtıojrtyıouetjhıtyurtrgggggggggnljkthnrthglkjghıyjhırjtfgıojhpyyoıhfykljhkltglghfgnbhfguıgdfyhugshglkxdfjglkjhgklşjfıjhkjxkahhdhdghdgajhxhsdfgagajsdhduyhjhfjhfjgjtgjghjmgjgjghjmhjhjhjkhkjhkghkhkjhjjkhgkgjgkhjkhkjflhşkhgljjghkjkghkljkghjlkghjgkljgklhklghjklghjjkjjjjjjj.

(25.07.2010 12:13)


Cevabınız:

Adınız
üç eksi iki işleminin sonucunu yazıyla yazınız
 

 

Sen de soru sor!


Genel kategorisinden sorular

Soru Cevap Kategorileri