Araç satışı nasıl yapılır?

Motorlu Taşıtlar vergi dairelerinden herhangi birine gidip plaka numaranızı belirtip, Vergi dairesi görevlisi plakanızı Sisteme giriyor. Önceki ay ve öncesi bütün vergi borçlarınızı ödediyseniz Temiz Kağıdı veriyor.

Temiz kağıdı resmi bir açılım değildir. Gerçek ismi ''MOTORLU TAŞITLAR İLİŞİK KESME BELGESİ''dir. Aşağıda plakası belirtilen bu aracın borcu yoktur, satılabilir şeklinde bir yazı vardır. Halk buna Temiz Kağıdı demiştir..

Bunu herhangi bir Motorlu taşıtlar vergi dairesinden ''Ücretsiz'' alabilirsiniz. İnternet üzerinden Kredi Kartı ile vergi ödeme yapıyorsunuz. Ama Word belgesi olarak dökümanı kağıda basabilirsiniz fakat elden teslim alınmış temiz kağıdı gibi yetkili, imzaları olmadığı için karşı taraf pek inandırıcı bulmayabilir Yine en temizi Motorlu taşıtlar vergi daireisenden almak.

Arac sattığınız kişi bilerek veya bilmeyerek size ''SAHTE PARA'' verebilir... Onun için en iyisi Notere gitmeden önce herhangi bir banka şubesinden hesabınıza parayı yatırmasıdır.

Sonra Notere gidip Aracın satışını veriyorsunuz. Ben Ahmet Oğlu Hasan, Mehmet oğlu Rıza'ya şu arabayı sattım şeklinde.
Sonra aracı alan kişi elinde satış belgesi ile Emniyete gidip yeni ruhsatını çıkarıyor.

Eğer ruhsatta rehin varsa onu sizin sildirmeniz gerekiyor. Yine de sabah herhangi bir trafik müşavirine telefon açın sorun. Google'a Trafik müşaviri yazın bulacaksınız. Ruhsattaki rehin yazısını sildirmeyi ve diğer detaylı bilgileri ondan öğrenirsiniz.

Cevabı Biliyorum

Misafir

20.04.2010 23:18 gibi Genel kategorisinde sordu.

Araç satışı nasıl yapılır? sorusu için cevaplar: (1 cevap)

Cem Vedat (Misafir) -

Artik noterler online olarak vergi borcunu kontrol edebiliyorlar. Dolayisiyla araci satan kisi, alan kisi, kimlikleri ve arac ruhsati ile bir notere gittiginizde satis islemi gecici ruhsat ile gerceklestiriliyor.
Araci alan kisi 15 gun icinde noterin bulundugu ilcenin emniyet mudurlugunden kalici ruhsati cikarabiliyor. 10.06.2010 itibariyle plaka degismeyecek ise noter masrafi 70TL, plaka degisecek ise notar masrafi 130TL imis.

(10.06.2010 15:57)


Cevabınız:

Adınız
üç eksi iki işleminin sonucunu yazıyla yazınız
 

 

Sen de soru sor!


Genel kategorisinden sorular

Soru Cevap Kategorileri