Renk armonisi nedir?

Armoni renkler arasındaki uygunluk, ahenk, bağdaşma bulunan renkler demektir.
Yan yana duran renkler birbirinin etkilerini tamamlayarak armoni içine girerler.
İki rengin uyum armoni yaratması için aralarında ortak bir renk bulunması gerekir. Mesela; yeşil ve sarıda olduğu gibi, buna bitişik renkler armonisi denir.
Ayrıca karşıt renkler arasında bütünleyicilik ilkesine uygun bir armoni vardır.

Cevabı Biliyorum

Misafir

13.07.2011 20:03 gibi Genel kategorisinde sordu.

Renk armonisi nedir? sorusu için cevaplar: (1 cevap)

Muhammed M (Misafir) -

Işığın cisimlere çarptıktan sonra gözümüzde bıraktığı etkiye renk denir. Işık bir cisme çarptığında cisim ışığın içindeki 7 renkten birisini emer diğerlerini yansıtır. Biz cismi yansıttığı renkte görürüz.Bu yüzden siyah ve beyaz renk olarak kabul edilmez;siyah 7 rengin hepsini emer beyaz ise hepsini yansıtır. Renklerin koyuluk açıklıkları(Valör) da ışıkla ilgilidir. Bu 7 renk; Sarı,kırmızı ,turuncu,mavi,yeşil,mor,lacivert.
ANA RENK: Bu renklerden Mavi,Kırmızı,Sarı ana renktir.
Bu renkler karıştırılarak bulunmaz.Bu üç ana rengi değişik oranlarda birbirine karıştırarak doğadaki bir çok rengi bulabiliriz.
ARA RENKLER: Ana renkleri birbirine karıştırarak bulunan renklerdir.
Sarı-kırmızı=Turuncu , Sarı-Mavi=yeşil, mavi- kırmızı=mor.
Yalnız mor’u bulmak için mavi ve kırmızı eşit oranda karıştırılmalıdır.Kırmızısı çok olursa Erguvan, mavisi çok olursa Lacivert bulunur.
ZIT RENKLER (kontrast): Zıt renkler birbirlerini tamamlarlar yanyana kullanıldıklarında birbirlerini değerlendirerek resme canlılık katarlar.Bunun doğada da örnekleri çoktur.Yeşil yaprakların arasında kırmızı güller,yeşil ağaçlar arasında kırmızı çatılı bir ev,güneş batarken mavinin içinde turuncu güneş vs.Zıt renklerden birisi diğerine karıştırılırsa karıştığı rengin parlaklığını kırar.
KOMŞU RENKLER: 2 ana renk birbirine karıştırdığımızda çıkan renkle komşu olurlar.
Sarı-mavi-yeşil,
sarı-kırmızı-turuncu,
mavi-kırmızı-mor komşu renkler.
RENK ARMONİSİ(uyum): Renklerin değişik biçimlerde yanyana gelmesi değişik armoniler ortaya çıkarır.Bu düzenlemeler günlük yaşamımızda da karşımıza çıkar,evimizi boyarken, giyinirken,bir dekor hazırlarken.Üç çeşit renk uyumu vardır.

(28.12.2011 14:51)


Cevabınız:

Adınız
dokuz çarpı sıfır işleminin sonucunu yazıyla yazınız
 

 

Sen de soru sor!


Genel kategorisinden sorular

Soru Cevap Kategorileri