Hentbol Oyun Sahası Ve Özellikleri

Hentbol sahası, uzun kenarı 40 metre, kısa kenarı 20 metre uzunluğunda olan bir dikdörtgen biçimindedir. Uzun kenarlar hentbol sahasının kenar çizgilerini, kısa kenarlar ise kale çizgisini oluşturur. Saha içinde ise orta çizgi ile ikiye bölünen bir oyun sahasından ve iki kale alanından oluşur. Saha ölçüleri ve zemin, bir takımın üstünlüğüne yol açacak bir şekilde değiştirilemez. Emniyet alanı, kenar çizgileri dışından en az 1 metre, kale çizgisi dışından ise en az 2 metre uzaktadır.

Kaleler, 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindedir. Kale direklerinin arka kenarı, kale çizgisinin dış kenarıyla aynı çizgidedir. Yan ve üst direkler 8x8 cm boyutlarında ve aynı maddeden yapılır. Yan direklerin ve üst direğin dört yanı, arka planda da belli olacak şekilde birbirini takip eden iki ayrı renkteki şeritlerle boyanır. Yan direklerle üst direğin birleştikleri yerdeki şeritler aynı renkte ve bitişik olup, her ikisi de 28 cm uzunluğundadır. Diğer şeritler ise 20 cm uzunluğundadır.

9 metre çizgisi olarak bilinen serbest atış alanını belirleyen çizgiler, 6 metredeki kale alanına paralel olarak kesik kesik çizilmiştir. Sadece kalecinin oynayabildiği 6 metrelik yarım daire ile çizilen kale alanı, farklı bir zemine boyanmıştır. Ceza atışlarının yapıldığı 7 metre çizgisi ise 1 metre uzunluğunda olup, kalenin tam karşısına konumlandırılmıştır. Bu çizgi, kale çizgisine paraleldir.

hentbolun kuralları Hentbol topu, oynanan yaş kategorisine göre farklı boyut ve ağırlıkta olabilir. Bir saha içi oyuncusu, elindeki topla dripling yapabilir, üç adım atabilir veya pas verebilir. Eğer bir oyuncu, topla üç adım attıktan sonra yere vurursa, bir kez daha üç adım atma ha

Cevabı Biliyorum

Misafir

15.09.2011 18:17 gibi Spor kategorisinde sordu.

Hentbol Oyun Sahası Ve Özellikleri sorusu için cevaplar: (10 cevap)

Henüz cevap yok. Biliyorsanız cevaplayın.

Cevabınız:

Adınız
dokuz çarpı sıfır işleminin sonucunu yazıyla yazınız
 

 

Sen de soru sor!


Spor kategorisinden sorular

Soru Cevap Kategorileri