Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/tusulcm/public_html/tatil/lib/db.php on line 34

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/tusulcm/public_html/tatil/lib/db.php on line 34
Adıyaman Tatil Rehberi - Tusul Tatil - Sosyal Medya Platformu

Adıyaman Tatil Rehberi

   

Güneydoğu Anadolu'nun turizm merkezlerinden Adıyaman, tarihi değeri ve Nemrut Dağı Milli Parkı'yla çok güzel bir şehrimizdir.


Yapabileceğiniz Aktiviteler

Doğa Yürüyüşü(Trekking)


Adıyaman için gündüz sıcaklık değerleri (en düşük - en yüksek):

Haziran 33 - 40 °C
Temmuz 38 - 45 °C
Ağustos 37 - 44 °C
Eylül 33 - 40 °C


Adıyaman Ulaşım Bilgileri

Kara Yolu: Adıyaman’a karayolu ile Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Diyarbakır olmak üzere 5 güzergahtan gelinir. Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesi tam bir kavşak yeri olup, Malatya Kahramanmaraş - Gaziantep karayolu ulaşımı Gölbaşı üzerinden sağlanır. Bu güzergahlar üzerinde mevcut olan pek çok tarihi ve turistik eserler görülebilir.
Otogar Tel: (+90-416) 216 35 35
Feribotla Ulaşım: Adıyaman'dan Şanlıurfa ve Diyarbakır’a karayolu ile ulaşım sağlanmakla birlikte Güneydoğu illerini birbirine bağlayan karayolu, Gerger İlçesine bağlı Güzelsu köyündeki feribot seferleri ile Siverek İlçesi'ne oradan da Diyarbakır’a bağlanmıştır.
Hava Yolu: Adıyaman’da hava limanı mevcuttur. Hava Limanı: (+90-416) 244 20 02
Adıyaman Havalimanından ; Ankara-Adıyaman, Adıyaman-Ankara ve İstanbul-Adıyaman, Adıyaman İstanbul hattına tarifeli uçak seferleri bulunmaktadır.
Demir Yolu: Demiryolu ulaşımı, Adıyaman'a 63 km uzaklıktaki Adıyaman - Gölbaşı İlçesinden yapılmakta olup, Demir yolu ulaşım hattı Elazığ-Adana ve Adana-Elazığ istikametindedir.
İstasyon Tel : (+90-416) 781 60 80


Adıyaman Yöresel Yemekleri

Çiğ Köfte, İçli Köfte, Basalla (Ekşili Köfte ), Cılbır, Mercimekli Köfte, Pestil, Yapıştırma, Adıyaman Hıtabı, Adıyaman Tavası, Adıyaman Kebabı, Şillik Tatlısı, Adıyaman’ın ünlü yemek türlerinden bazılarıdır.


Adıyaman Lezzet Durakları


Adıyaman Eğlence Yerleri

Yapmadan Dönme
* Dünyanın 8. Harikası Nemrut Dağını görmeden, güneşin doğuşu ve batışını izlemeden,
* Kommagene Uygarlığı eserlerini görmeden,
* Atatürk Barajı Kahta Sahilindeki lokantalardan balık yemeden,
* Adıyaman Müzesini gezmeden,
* Yörede dokunan halı, kilim, cicim heybe ve Nemrut heykelleri almadan,
* Adıyaman’ın tarihi ve turistik yerlerini gezmeden,
* Oturakçı pazarında alışveriş yapmadan,
* Besni Üzümü almadan
* Adıyaman’a özgü ; Adıyaman Hıtabını, Adıyaman Tavasını, Adıyaman Kebabını, Şillik Tatlısını, yemeden,
* Harfane gecesini izlemeden dönmeyin.


Adıyaman Gezilecek Yerleri

Adıyaman Müzesi: Müzede yaklaşık 22.000 eser sergilenmektedir.

Nemrut Dağı Milli Parkı
Doğu ve Batı Medeniyetlerinin, 2150 m. yükseklikte muhteşem bir piramitteki kesişme noktası, Dünyanın sekizinci harikası Nemrut, Yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle, UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır.
Nemrut Dağı, üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra, dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer olmasıyla da ilgi çekmektedir. Her yıl binlerce insan gündoğumu ve gün batışını seyretmek için Nemrut Dağına gelmektedir.

Kaleler: Adıyaman (Hısn-I Mansur) Kalesi, Yeni Kale, Gerger Kalesi ( Fırat Arsameiası)

Köprüler: Cendere Köprüsü (Septimius Severus), Altınlı Köprü, Göksu Köprüsü

Perre Antik Kenti Ve Kaya Mezarları
Kommagene Krallığının beş büyük antik kentinden birisidir. Antik Roma kaynaklarında suyunun güzelliğinden bahsedilmekte olup, kervanlar, yolcular ve ordular tarafından dinlenme yeri olarak kullanıldığı anlatılmaktadır.
Haydaran Kaya Mezarları, Turuş Kaya Mezarları
Dolmenler: Sala benzeyen iki büyük kayanın birbirine çatılması ile yapılan bu mezarların Taş Devri insanlarından kaldığı tahmin edilmektedir.
Zey Mağaraları, Gümüşkaya Mağaraları, Palanlı Mağarası
Derik Kutsal Alanı (Hereoon), Sofraz Tümülüs Mezarları, Dikilitaş (Sesönk), Karadağ Tümülüsü, Sofraz Tümülüsü (Üçgöz)

Oturakçı Pazarı: Adıyaman şehir merkezindeki bu tarihi çarşıda yöreye özgü halı, kilim, cicim, çanta ve heybe gibi el sanatları ürünleri turistik eşya olarak satılmaktadır.

Camiler ve Kilise: Ulu Camii Çarşı Camii, Eskisaray Camii Kab Camii, Yenipınar Camii, St. Petros ve St Paul Kilisesi

İçmeler: Çelikhan İçmesi, Besni İçmesi, Kotur İçmesiBu yöre hakkındaki yorumlarınızı yazın
İsim:
Yorum:

Sizden Gelen Yorumlar

  ayşenur
çokkkk güzel bir yöre bende gittmeyi düşünüyorum...TEŞEKÜRRRRRRRRRRRRR
  şule
çok beğendim gitmeyi çok isterim ama nerede o günler güzel bir şehir insanlarıda çok şeker
  şule
Ben gitmeyi çok isterim ama nerede o güzel günler insan gitmeye korkuyor neden derseniz hher yeri terörist kaplamış o yüzden anca internetten görebilirim orada yaşayan insanlara Allah yardım etsin. Amin
  Cihan
Ben gittim adıyaman insaniyla dogal kültürel we tarih bakımından harika bi yer misafir perwerligindn çok memnun kaldm nemrutta güneş bi başka doguyor arkadaş çöl demiş alakası yok
  PERİŞAN
GEL VATANDAŞ GEL YOKMU ADIYAMANA GELECEK OLAN TATİL CENNETİ HAVUZLARIYLA PİKNİK VE MESİRE ALANLARIYLA LÜKS OTELLERİYLE ENFES LOKANTALARIYLA DAHA SAYAYIM MI PARKLAR EĞLENCE MEKANLARI, YOLLARI EĞER GERÇEKLERİ SÖYLEMEMİ İSTİYORSANIZ BUNLARIN HİÇBİRİ ADIYAMANDA YOK.ADIYAMANDA NEMİ VAR NE OLDUĞUNU DAHA BULAMADIM
  Adil
ÜLKEMİZİN BÖYLE GÜZEL KENTLERE SAHİP OLMASI BİZİ GURURLANDIRIYOR. ADIYAMAN ÇOK GÜZEL BİR KENT... GERÇEKTEN İNSANLARI ÇOK MİSAFİR PERVER, CANA ÇOK YAKIN... AMA UFAK BİR ÜZÜNTÜM VAR: TARİHİ ESERLERE BİRAZ DAHA İLGİ GÖSTERMELİ VE ONLAR DAHA İYİ KORUNMALI. ESERLERDEN BAZILARI YOK OLMAYA YA DA YOK OLMA TEHLİKESİ İLE YÜZ YÜZE. N'OLUR BİRAZ DAHA İLGİ ALKA GÖSTERİLMELİ ÖZELLİKLE BELEDİYE TARAFINDAN... ÖRNEK: ROMA ÇEŞMESİ... ADIYAMAN'I SEVİYORUZ. :)
  ORHAN
ADIYAMAN İNSANI SICAK KANLI CANA YAKIN INSANLARDIR ADIYAMAN GELİPTE NEMRUT PERREYİ ARSEMİA GÖRMEMEK OLMAZ GİDİP LAZIM
  berrin
Adıyaman insaniyla doğasıyla dudağın kımrasa emrin olur düsturunun hakim olduğu misafir perverliğiyle herkesi kucaklar. Kahta ilçesindeki Baraj Gölü kıyısında balık yiyebilir Nemrut Dağı yolu üzerindeki konaklama ve kafeteryalarda yiyip içebilirsiniz. Adıyamanın merkezinde yöresel yemek lokantaları vardır.
  kübra
Adıyaman da terör olayları yok. Son derece huzurlu bir il.
  tNIdMRewrMg
KRZXvZ gumqbtntksmq, [url=http://gkzfndlzqiuu.com/]gkzfndlzqiuu[/url], [link=http://gnvuifsbstdz.com/]gnvuifsbstdz[/link], http://ovqntuatmtot.com/
Adıyaman Nerede?

Güneydoğu Anadolu Tatil Yöreleri