Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/tusulcm/public_html/tatil/lib/db.php on line 34

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/tusulcm/public_html/tatil/lib/db.php on line 34
Ağrı Tatil Rehberi - Tusul Tatil - Sosyal Medya Platformu

Ağrı Tatil Rehberi

   

Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı ve efsaneleriyle Doğu Anadolu'nun gizemli şehri.


Yapabileceğiniz Aktiviteler

Kaplıca, Doğa Yürüyüşü(Trekking), Kuş Gözetleme, Arıcılık


Ağrı için gündüz sıcaklık değerleri (en düşük - en yüksek):

Haziran 24 - 32 °C
Temmuz 29 - 37 °C
Ağustos 30 - 37 °C
Eylül 25 - 35 °C


Ağrı Ulaşım Bilgileri

Ağrı Havaalanı: THY uçakları haftada 2 sefer salı ve perşembe günleri Ankara-Ağrı seferleri yapmaktadır.
Karayolu: Çevre il ve ilçelerle karşılıklı karayolu ulaşımı olduğu gibi, büyük şehirlere de her gün karşılıklı otobüs seferleri vardır. Ağrı, E-80 karayoluyla direkt Erzurum ve İran'a, bu yoldan kuzey ve güneye ayrılan yollarla da çevre illere bağlanır.


Ağrı Yöresel Yemekleri

ABDİGÖR KÖFTESİ - GOSTEBERG - SELEKELİ(SAÇ KAVURMA) - BEYAZ BAL - HAŞIL - HENGEL - ERİŞTE - KUYMAK - KETE - PİŞİ(BİŞİ) ERDEK - HASUDE - YALANCI KÖFTE - AYRANAŞI - HALİSE - ÇİRİŞ KETESİ - MURTUĞA


Ağrı Lezzet Durakları


Ağrı Eğlence Yerleri

YAPMADAN DÖNME
-200 yıl öncesinin İshak paşa sarayı ile 3000 yıl öncesinin Doğubeyazıt Kalesinin yanyana ister bir gün batımı kızıllığında ister tabiatın baştan ayağa bir dua kesildiği daha ilk gün ışıkları doğmadan panoramik bir tablo gibi yaşadığın takvimin çerçevesiyle seyret.
-İster, gökyüzünün mavisine sınırlarını çizen Meya vadisinin yem yeşil sessizliğinde otur ve tepende dikili 3000 yıllık kaya evlerine bakarak hafızanda en diri efsanelerle tüm zamanların yorgunluğunu at.
-İstersen gel, Kutsal kitapların adından bahsettiği bir Nuh Tufanı sonrası Varoluşun esrarı olan gemiye. Cudi Dağının eteklerinde tanık ol.
-Ya da istersen rengarenk ışıklarla parıldayan buzdan dikit ve sarkıtların oluşturduğu Buz mağarasında tabiatın bir harikasını gör.AĞRI DAĞI...
-Ya da Adem ile Havva’nın elmayı yemeden önceki cennetini gör...
-Gel göllerin en yükseğine çık ve Güzelliklerin güzelliğinin nasıl olduğunu gör.
-İstersen kartallara yuva olmuş yüksek kayalıklarla çevrili kanyonlar arasında kıvrıla kıvrıla akan elli millik Murat suyunda rafting yapmanın heyecanı yaşa.
-Ya da istersen uzun etekli dağlarımızın beyaz karlarında uçmaya denk, kaymanın heyecanını yaşa...


Ağrı Gezilecek Yerleri

Ağrı Dağı:
Volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı 5137 metre yüksekliği ile Anadolu'nun en yüksek dağıdır. Nuh Tufanı'ndan sonra Nuh'un gemisine ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliğe sahiptir.

İshak Paşa Sarayı:
Türbesi, camii, surları, iç ve dış avluları, divan ve harem salonları, koğuşları ile bir bey kalesidir.

Nuh'un Gemisi:
Şürbahar (Telçeker) ile Üzengili (Meşar) köyleri arasında doğal bir anıttır. Aslında bu anıt, gemi biçimli bir şekil (siluet) dir.

Meteor Çukuru:
1892 yılında gökten düştüğü sanılan büyük bir parçanın meydana getirdiği çukur, dünyada büyüklük ve derinlik itibariyle Alaska'dakinden sonra ikinci büyük meteor çukuru budur.

Balık Gölü:
Alabalığı ile ünlü bir lav seti gölüdür. Gölün suyu tatlı ve temizdir. Sazan balığı ve ünlü kırmızı pullu (kızıl alabalık) alabalığı vardır.

KUDRET KÖPRÜSÜ:
Köprü çermiğinin bitişiğindedir. Murat nehri buradaki toprak ve kaya yığınını sökemediğinden altını delmiş, açtığı tünelden akmıştır. Dünyada benzeri yoktur.

HAMUR DERESİ:
Suların bazı yerlerde çağlayarak, bazı yerlerde durgun ve vadinin yapısına uygun biçimde kıvrılarak akması, yer yer görülen ağaçlıklar, bostanlar buraya ayrı bir çekicilik kazandırır.

TENDÜREK DAĞI:
Dağın üzerinde tandıra benzer sıcak çukurlar olduğundan böyle adlandırıl­mıştır. Doğal güzelliği ve kaynak sularının yanında, üzerinde buram buram duman (buhar) tüten sıcak su gözeleri de vardır. Volkaniktir.Bu yöre hakkındaki yorumlarınızı yazın
İsim:
Yorum:

Sizden Gelen Yorumlar

    abdullah
Dünyada benzeri olmayan kudret köprüsünü görmeye gelmek eşi benzeri olmayan balımızdan tatmak istermisiniz? İstiyorsanız Ağrıya bekliyoruz diğer yemeklerimiz gibi kızıl alabalığımızı bulgur pilavı,lalanga, ayran aşı, halise,çiriş ketesi, ağızyakan ve deveci çorbası gibi yöremize has yemeklerimizi öneririm.
Ağrı Nerede?

Doğu Anadolu Tatil Yöreleri