Burdur Tatil Rehberi

   

İlk insanların yaşadıkları yerleşim yerleri, antik kentleri ve Türk İslam eserleri ile önemli bir turizm merkezidir. Burdur İnsuyu mağarası ve gölleriyle ilgi çekmektedir.


Yapabileceğiniz Aktiviteler

# Kültürel yürüyüşler

# Kamp ve Karavan

# Sportif Olta Balıkçılığı

# Rüzgar Sörfü

# Sualtı Dalış

# Kuş Gözetleme

# Avcılık


Burdur için gündüz sıcaklık değerleri (en düşük - en yüksek):

Haziran 11.5- 26.9
Temmuz 14.2- 30.9
Ağustos 13.6- 30.8
Eylül 9.3- 26.8


Burdur Ulaşım Bilgileri

Karayolu: Burdur; Batı Akdeniz Bölgesinde Afyon ile Ege Bölgesi, Isparta ile İç Anadolu Bölgesine,Denizli ile ise Marmara Bölgesine açılan karayolları bağlantılarını sağlayan bir konumdadır.

Otogar Tel: (+90-248) 233 53 90

Demiryolu: İzmir, Ankara, Isparta, Afyon, Denizli ve İstanbul'a demiryolu ile bağlı olup yaz ve kış aylarında hareket saatlerinde değişiklik yapılarak sefer düzenlenmektedir.

İstasyon Tel:(+90-248) 233 19 30

Havayolu : Hava ulaşımı 25 km. uzaklıkta bulunan Isparta Süleyman Demirel Havalimanından gerçekleşmektedir.

Hava Limanı Tel: (+90-248) 233 35 90


Burdur Yöresel Yemekleri

Burdur il merkezi Yukarı Pazar Semtinde üretilen "ceviz ezmesi" olarak adlandırılan ceviz tatlısı ve Burdur'a has "Burdur şiş" tadılmaya değerdir. Sagalassos Antik Kenti yolu üzerinde bulunan alabalık tesislerinde dinlenerek, yöreye has yoğurt ile alabalık yenebilir.


Burdur Lezzet Durakları


Burdur Eğlence Yerleri


Burdur Gezilecek Yerleri

BURDUR MÜZESİ

Bugün 50 binin üzerindeki eser sayısıyla ülkemizin ilk 10-15 müzesi arasında bulunmaktadır.

Konaklar

İl merkezindeki sivil Osmanlı mimarisini yansıtan Taşoda, Çelikbaş, Baki Bey ve Mısırlı konakları görülmeye değer güzelliktedir.

Milli Parklar

Burdur - Sütçüler Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı

Konumu : Akdeniz bölgesinde,Burdur ili, Bucak ilçesi,Kızıllı köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Saha 88.5 Ha.dır.


Ulaşım : Sütçüler ilçesine 59 km. mesafededir.
Özellikleri : Nadir ve tehlikeye maruz bir tür olan sığla ağacının en elit ve izole yayılışı bu sahada görülmektedir. Bilim ve eğitim amaçlı kullanımlarla gelecek nesillerin istifadesine sunulması düşünülmüştür.
Sığla (Liquidambar orientalis),kızılçam (Pinus brutia),sığ saçlı meşe(Quercus callis), kızılağaç (Almus glutinosa), çınar(pilanatus orientalis) bitki türlerini oluşturmaktadır.
Sahada dağ keçisi(cagra aegagrus), sincap(Sciurus vulgaris) çeşitli sürüngen ve amfil türleriyle çok sayıda yengeç bulunmaktadır.

Mağaraları

İnsuyu Mağarası


Burdur-Antalya karayolunun 13 kilometresinde yoldan 900 m. doğuda, Mandıra köyündedir.
Özellikleri: Toplam 597 m. uzunluğunda yatay ve kuru bir mağaradır. Uygun ulaşımı bulunduğu için Türkiye'de turizme açılan ilk mağaralardan biridir. Kalker tortulanmalarından türlü şekil ve yapıda meydana gelen sarkıt ve dikitlerin teşekkül tarzları dikkate alınarak mağaranın binlerce yıl evvel teşekkül ettiği tahmin edilmektedir. Mağara içinde girintili-çıkıntılı muhtelif istikametlere açılan dehlizlerde yer alan irili ufaklı 9 göl mevcuttur.
Mağara içinde serin ve temiz bir hava cereyanı vardır. Bir kısım mağara sularının şeker ve mide hastalıklarına şifalı olduğuna inanılmaktadır. Mağara civarında İl Özel İdaresince kurulmuş bir konaklama tesisi vardır.

Göller

Burdur Gölü

: Şehir merkezine 4 km. uzaklıktadır. Burdur Gölü tektonik bir göldür. Dünyada nesli tükenmekte olan "dikkuyruk" ördeklerinin % 70'ine ev sahipliği yapmaktadır. Endemik kuş türlerinin barınma alanı olan Burdur Gölü uluslararası öneme sahip bir sulak alandır. 85 kuş türü yaşar.

Salda Gölü:

Türkiye'nin en temiz ve derin gölüdür. Suyunun temizliği ve berraklığı ile Burdur'un en güzel mesire yeridir.

Karacaören Barajı:

Aksu çayı üzerindeki baraj Bucak ilçesine 35 km uzaklıktadır. Bölgenin enerji ve sulama ihtiyacını karşılamanın ötesinde doğal güzellikleri ile mesire yeri olarak ilgi görmektedir.

Kuş Gözlem Alanı


Çorak Gölü Kuş Alanı,Solda Gölü Kuş Alanı,Karataş Gölü Kuş Alanı,Varışlı Gölü Kuş Alanı ve Burdur Gölü Kuş Alanı Burdur ili sınırları içinde bulunmaktadır.

Burdur Kapalı Havzası

Yaylalar

Burdur ilinde yükseklikleri 1200 ile 2200 metre arasında değişen birçok yayla vardır. Bölge insanının Yörük olması, yayla geleneğinin devam etmesinin sebeplerindendir.

Yaz aylarında, Ağlasun Akdağ Yaylası, Altınyayla Kırkpınar Yaylası, Bucak Kestel ve Kumar Yaylaları, Kemer Akpınar Yaylası, Gölhisar Koca Yayla ve Böğrüdelik Yaylası ile Yusufça Yaylası, Yeşilova Eşeler Yaylası ve merkez Aziziye Yaylası bölge insanları için önemli yaylalardır.Bu yöre hakkındaki yorumlarınızı yazın
İsim:
Yorum:

Sizden Gelen Yorumlar

  ayşe
burdura taşınacağız dayalı döşeli ev ilanlarınız hiç yok büyük bir eksiklik
  qsDUYqqVExIcd
uT6FYv wljlihanxojj, [url=http://qffsngnjmbqn.com/]qffsngnjmbqn[/url], [link=http://rebnxdqbrxnq.com/]rebnxdqbrxnq[/link], http://tcldpnutglqn.com/
  mZfgDiLMoWtpzkfd
zU4fVV http://www.y7YwKx7Pm6OnyJvolbcwrWdoEnRF29pb.com
  pganoniujal
I appreciate the details on your internet site. Thanks a ton!. pganoniujal
  madden 17
I benefit from perusing your web site. Many thanks! madden 17
  NtSsVvDB
NGkkJP bhruvlkrxbfg, [url=http://deuanqbcgual.com/]deuanqbcgual[/url], [link=http://gtuvviofnnrs.com/]gtuvviofnnrs[/link], http://oaaalpdhmbfm.com/
  pjqFXLys
4hJcwR rahmtzikctyu, [url=http://yynfsjqyttgu.com/]yynfsjqyttgu[/url], [link=http://pkhlqamougdl.com/]pkhlqamougdl[/link], http://faqpafymnzkb.com/
  HbPqUDEBNTZJxocg
MYXxt6 yvxorfiqsacv, [url=http://fcxmfnszuzfg.com/]fcxmfnszuzfg[/url], [link=http://fscfjjdgipui.com/]fscfjjdgipui[/link], http://gmcuyqpwbcbs.com/
  ZgqivKDEDsoFLNuwy
P3La27 wzyxpptylisc, [url=http://aalcedhehhzv.com/]aalcedhehhzv[/url], [link=http://rsoantwzvcyb.com/]rsoantwzvcyb[/link], http://xfdafnvxffza.com/
  RlziXfPgzvVSfgsmK
LieQsV http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
  FqcThJiFKpCMloxn
q3PVhN http://www.FyLitCl7Pf7kjQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
  DeXiUqRH
jSOObK uogxgbmsmelb, [url=http://vwuzrqdcgdpo.com/]vwuzrqdcgdpo[/url], [link=http://repnukdjlvtj.com/]repnukdjlvtj[/link], http://tmtkpiqzcxhb.com/
Burdur Nerede?

Akdeniz Tatil Yöreleri