Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/tusulcm/public_html/tatil/lib/db.php on line 34

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/tusulcm/public_html/tatil/lib/db.php on line 34
Konya Tatil Rehberi - Tusul Tatil - Sosyal Medya Platformu

Konya Tatil Rehberi

   

Adeta bir müze şehir şeklindeki Konya sayısız tarih, kültür ve doğa zenginliklerine sahiptir. Yetiştirdiği İslam büyükleri ve etli ekmeği ile tanınmaktadır.


Yapabileceğiniz Aktiviteler

Kaplıca, Doğa Yürüyüşü(Trekking), Avcılık, Bisiklet, Kuş Gözetleme, Botanik Gezisi


Konya için gündüz sıcaklık değerleri (en düşük - en yüksek):

Haziran 27 - 37 °C
Temmuz 30 - 40 °C
Ağustos 30 - 38 °C
Eylül 26 - 36 °C


Konya Ulaşım Bilgileri

Karayolu: Konya'dan Türkiye'nin her yerine karayolu ile ulaşım mümkündür. Şehir merkezinden 15 km uzaklıktaki otogara dolmuş, tramvay ve taksi ile ulaşılabilir.
Otogar Tel: (+90-332) 461 20 31 - 512 40 20
Demiryolu: Şehiriçi minibüsleriyle ilin her yerinden gara ulaşım sağlanmaktadır.
İstasyon Tel: (+90-332) 322 36 70
Havayolu: Her gün karşılıklı Konya-İstanbul, İstanbul-Konya seferleri yapılmaktadır. Şehir merkezinden havaalanına THY servisleri ile ve taksi ile ulaşılabilir.
Havalimanı Tel: (+90-332) 239 13 40


Konya Yöresel Yemekleri

Çorbalardan Tayga, Mercimekli Oğmaç, Arapaşı,Tandır, Bamya, Süt, Tutmaç ve Erişte Çorbası
Et Yemeklerinden, Fırın Kebabı, Etliekmek, Çullama, iki bıçak arası ciğer, Topalak Köfte, Cella
Ekşili Kabak, Yumurtalı Kabak, Zülbiye (Papaz Yahisi), Patlıcan Bayıltan, Lahana Kapaması, Patlıcan Böğürmesi, Çöpleme
Böreklerden Peynirli Kıymalı Börek, Kıkırdaklı Börek, Tandır Saç, Su, Sedirler ve Tatar Böreğini geleneksel yemekler arasında sayabiliriz.


Konya Lezzet Durakları

Hacı Şükrü Fırın Kebabçısı
Hacı Şükrü, Konya’da 1907 den beri fırın kebap yapan lezzet durağı bir mekan. Konya'nın meşhur fırın kebabı yani tandır kebabı en has olarak Hacı Şükrü dükkanında yapılıyor. Servis 11:30- 15:00 arası yapılıyor, çoğu kez erkence kebap bitiyor. İşin sırrı ette imiş. Konya yöresinin merinos cinsi koyunları ve onların da ön kol ve kaburgaları kullanılıyormuş. Et; 3-9 saat arasında (kuzu 3.5, erkek koyun 8-9 saatte), sadece kendi suyu ve yağında, bakır tepsi içerisinde taş fırında pişiriliyor. Taş fırının odunu mutlaka meşe odunu olacakmış. Fırına konan 3 kg etten yaklaşık 1 kg kebap çıkıyormuş. Fırın kebap tartılıp (porsiyonu 100 gr) pidelerin üzerine alınıyor; 1 baş kuru soğan ve ayranla geliyor. Çatal bıçak kullanılmıyor, fırın kebap elle yeniyor.

Adres:
Hacı Şükrü Fırın Kebap Salonu (Fırın Kebap) Devricedid Mah. Cem Sultan Cad.327/A (Maliye Sarayı civarı). Konya Merkez.

Telefon:
0332 352 76 23

Cemo Etli Ekmek
Konya denince etli ekmek gelir. Etli ekmek Lezzet Durağı, Konya'da Nalçacı Caddesi'ndeki Cemo Etli Ekmek. Cemo'nun Konya etli ekmeğinin malzemesi;180 gr un, 100 gr et, 100 gr sebze. Et, düvenin kaburga ve boşluk kısmından çekiliyor. Daha sonra bu etin içine domates, yeşil biber, soğan, maydanoz tuz ilave edilip yoğruluyor. Bu karışım hamurun üstüne yerleştiriyor. Bu hamur, elle çekile çekile belli bir uzunluğa gelince fırına atılıyor. Cemo'da daha lezzetli oluşunun sırrı ustalık ve malzeme seçiminde titizlik.

Adres:
Nalçacı Cad. Karatay Sitesi altı No:7 / KONYA

Telefon:
0332 235 04 27


Konya Eğlence Yerleri

Yapmadan Dönme
Mevlana Müzesini ve diğer müzeleri görmeden,
Çatalhöyük, Kilistrayı gezmeden,
Cami ,Saray ve hanları görmeden,
Düğün Yemeği yemeden,
Konya'nın köylerinde dokunan keçe, halı ve kilimlerden almadan,
10-17 Aralık Mevlana Anma Törenlerine katılmadan dönmeyin.


Konya Gezilecek Yerleri

Ilgın Termal Turizm Merkezi: Kombine uygulamalar, romatizmal sendromlar, karaciğer, safra yolları ve metabolizma hastalıklarında etkilidir.
Köşk Kaplıcaları - İsmail Kaplıcaları

Beyşehir Gölü Milli Parkı, Meke Krater Gölü çevresi, Akşehir Gölü çevresi, Seydişehir ve Bolat yaylaları dağ ve doğa yürüyüşüne elverişli alanlardır.
Akgöl Tabiatı Koruma Alanı - Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı - Fosil Ardıç - Meke Krater Gölü - Titrek Kavak

Meke Krater Gölü: Jeolojik açıdan oldukça ilgi çekicidir. Ayrıca bölgede Acıgöl, Çırak Göl ve Meyil Gölü adında bir çok krater bulunmaktadır.

Yerköprü Şelalesi: Bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Büyük Düden Mağarası - Tınaztepe Mağara Sistemi - Balatini Mağarası - Körükini Mağarası - Suluin(Değirmenini) Mağarası - Susuz Mağarası - Pınarbaşı Mağarası

Müzeler: Mevlana Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Çini Eserler Müzesi, Mezar Anıtları Müzesi, Taş ve Ahşap Eserler Müzesi, Etnografya Müzesi, Akşehir Müzesi, Ereğli Müzesi, Atatürk Müzesi, Ereğli Müzesi, Karatay Müzesi(Medresesi), İnce Minare Müzesi(Medresesi), Sırçalı Mezar Anıtlar Müzesi Koyunoğlu Müzesi, Akşehir Arkeoloji Müzesi, Akşehir Atatürk Müzesi

Çatalhöyük
En erken yerleşim katı M.Ö. 5500 yıllarına tarihlenmektedir. İnsanlık tarihinde ilk yerleşme, ilk ev mimarisi, ilk kutsal yapı Çatalhöyük'te olmuştur. Yapılarda kullanılan malzeme kerpiç, ağaç ve kamıştır.
Kilistra Antik Kenti
İsa'nın havarilerinden Saint Paul'ün ilk vaaz verdiği yerlerdendir. Arkeolojik kazıları devam eden bölgede Hac Plank Şapel, Sümbül Kilise, Çiftli Sırahane, Büyük Su sarnıcı gibi yerler ortaya çıkarılmıştır.
Sille Aya-Elana Kilisesi: Kilisenin vaaz kürsüsü ve duvarlardaki renkli figürler birer sanat şaheseridir.

Anıtlar
Eflatunpınar: Anıt, göğü taşıyan ve yerle gök arasında ilişki kuran Tanrıları tasvir etmektedir.
Fasıllar Anıtı: Dünyanın en büyük kaya anıtlarından biridir. Fasıllar Anıtı, tanrıyı bir dağ tapınağında iki arslan arasında gösterir.
Eflatunpınar Hitit Anıtı - İvriz Kabartması

Hanlar: Zazadin Hanı - Horozlu Hanı - Kızılviran Han - Obruk Han

Camiler: Alaaddin Camii - İplikçi Camii - Sahip Ata Camii ve Külliyesi - Sadrettin Konevi Camii ve Türbesi - Şems-i Tebrizî Camii ve Türbesi - Kadı Mürsel (Hacı Hasan) Camii - Tursunoğlu (Tahir Paşa) Camii - Selimiye Camii - Aziziye Camii - Şerafettin Camii - Kapı Camii - Nakiboğlu CamiiBu yöre hakkındaki yorumlarınızı yazın
İsim:
Yorum:

Sizden Gelen Yorumlar

    esra
çoooooook güzellllllllll
    XJrVYohUiQnnouVDTB
r3VCNj zbhylmdskpyd, [url=http://bjtoiyyvtgnc.com/]bjtoiyyvtgnc[/url], [link=http://kijdnjgvmkhm.com/]kijdnjgvmkhm[/link], http://txqpsmbizmbl.com/
Konya Nerede?

İç Anadolu Tatil Yöreleri