Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/tusulcm/public_html/tatil/lib/db.php on line 34

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/tusulcm/public_html/tatil/lib/db.php on line 34
Malatya Tatil Rehberi - Tusul Tatil - Sosyal Medya Platformu

Malatya Tatil Rehberi

   

Türkiye'de turistik açıdan önemli eserlerin bulunduğu, bünyesinde Hitit, Asur, Selçuklu, Memlük eserlerini barındıran ve daha pek çok medeniyetle önemli derecelerde bağı bulunan güzel bir anadolu şehridir.


Yapabileceğiniz Aktiviteler

Doğa Yürüyüşü: Nemrut Dağı, Sultan Suyu Vadisi, Levent Vadisi ve Pötürge ilçesi yaylaları doğa yürüyüşü sevenler için ideal yerlerdir.

Cirit: Ata sporu cirit, Malatya festivallerinin vazgeçilmez faaliyetlerindendir. Malatya'da özel olarak yetişen atlar eşliğinde yapılan bu spor, yerli ve yabancı turistlerde büyük ilgi uyandırmaktadır.

Olta Balıkçılığı: Balık avlamayı zevk haline getiren balık severler için Karakaya Baraj Gölü, Sultansuyu Baraj Gölü ve Sürgü Baraj Göllerinde olta balıkçılığı oldukça yaygındır. Çevrede bulunan dinlenme mekanları da ziyaretçilere uygun ortamlar sunmaktadır.

Yamaç Paraşütü: İnönü Üniversitesi Havacılık kolu Yamaç Paraşütü eğitim ve atlama kursu düzenlenmektedir.


Malatya için gündüz sıcaklık değerleri (en düşük - en yüksek):

Haziran 16.0- 29.4
Temmuz 20.0- 34.1
Ağustos 19.7- 33.7
Eylül 15.4- 29.3


Malatya Ulaşım Bilgileri

Malatya hem kara hem de demir yolu ulaşımında güneyden kuzeye ve doğuya giden yolların kavşak noktasında yer almaktadır.

Karayolu : Otobüs Terminali: İl merkezine 5 km. uzaklıktadır. Terminale minibüs, belediye otobüsü ve taksiyle ulaşılabilir.

Otogar Tel : ( +90-422) 238 47 68

Demiryolu : Tren İstasyonu: Kent merkezine 3 km uzaklıktadır. Taksi, minibüs ve belediye otobüsüyle ulaşılabilir. Malatya-Ankara (Mavi Tren ve Express tren seferi her gün) ve Malatya-Elazığ-Van demiryolu bağlantıları mevcuttur.
İstasyon Tel : (+90-422) 212 40 40

Havayolu : Sivil havaalanı olmadığı için kent merkezine 30 km. mesafedeki Erhaç askeri havaalanı kullanılmaktadır. Havaalanına taksi ve THY servisi ile ulaşılabilir.
Hava Limanı Tel : (+90-422) 322 34 34


Malatya Yöresel Yemekleri

Yöresel yemeklerde çoğunlukla bulgur ve diğer malzemelerin karışımıyla yapılan 70 tür 'köfte' bulunmaktadır. Bulgur, fasulye yaprağı, kiraz, ayva, üzüm ve dut yaprağı ile yapılan sarmalarda da kullanılır.

Ayrıca kebaplardan, tatlılara kadar birçok yerde kullanılan kayısı ve ürünlerinin, damak lezzetinde önemli bir yeri vardır.

Yerel mutfağın gözde yemeklerinden kağıt kebabı ve içli köftenin ise tadına doyum olmaz. Tanımlamanın yetersiz kalacağına inandığımız birbirinden lezzetli ve çeşitli kayısı tatlılarını ise Malatya'yı ziyaretinizde mutlaka denemelisiniz.


Malatya Lezzet Durakları


Malatya Eğlence Yerleri

Halk oyunları Malatya kültürünün en önemli parçasıdır.

Yeşilyurt Kiraz, Kültür ve Spor Şenliği (Haziran),

Arguvan Kültür ve Sanat Festivali (Temmuz),

Uluslararası Kültür, Sanat ve Kayısı Festivali (Temmuz)

Yazıhan Kültür ve Sanat Festivali (Ağusos) kentin başlıca kültürel organizasyonlarındandır.


Malatya Gezilecek Yerleri

Müzeler

Malatya Müzesi


Adres: Dernek Mah . Kanal Boyu - Malatya Tel: (422) 321 30 06

Kaleler

Eski Malatya Kalesi: Eski Malatya'da olup geniş bir alanı kaplar. Yapımına Roma İmparatoru I. Titus zamanında başlanmıştır. Daha sonra Bizans İmparatoru Justinianus (522-565) zamanında son halini almıştır.

Eski Arapgir Kalesi: Sert kayalar üzerine inşa edilmiş kalenin temel kısımları blok taştan diğer kısımları ise kesme taştan yapılmıştır. Anadolu Selçuklular Dönemi eseridir.

Doğanşehir Kalesi: Doğanşehir ilçesinde yeralan kale beşgen bir yapıya sahiptir. Romalılar Devri'nde yapılmıştır.

Hanlar

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı: Eski Malatya'da dikdörtgen alan üzerine inşa edilmiştir. 1632 tarihinde IV. Murat'ın silahtarı Bosnalı Mustafa Paşa yaptırmıştır.

Taşhan : Hekimhan ilçesinde Malatya Sivas karayolu üzerinde, Eski Darende'dedir. Selçuklu Sultan Hanlarının geleneklerini devam ettiren bir yapıdır.

Bedesten: Eski Darende ilçesinde yer alan dikdörtgen bir yapıdır.

Mesire Yerleri

Karakaya Barajı'nın oluşturduğu göl şehirden 15 km. uzaktadır ve yaz ayları yerel halkın gözde piknik mekanıdır. Bu gölde balık avına izin verilmektedir. Darende'nin 10 kilometre batısındaki Günpınar Şelalesi insanların doğal güzelliğin zevkini çıkarıp, piknik yapacağı ve dinleneceği bir yerdir.

Şehre yakın diğer dinlenme alanları Gündüzbey Pınarbaşı, Orduzu Pınarbaşı, Yeşilyurt ve Konak kasabasındaki Horata Suyu'dur. Bunlar arasında Yeşilyurt ve Gündüzbey kirazıyla ünlüdür. Kiraz hasat mevsiminde (Haziran ayı), Yeşilyurt'ta Kiraz Festivali düzenlenir.

Arguvan ilçesinin Kızık köyü tabiat güzelliği ile huzur vermekte, köyün koruma havuzunda bulunan balıklar ise ziyaretçileri hayrete düşürmektedir. Burada bulunan bir su kaynağı ve kaynaktaki balıklar kutsal kabul edilir. Bu nedenle balıkların yenmesine izin verilmez. Yerel halk bu balıkları 'bulaşıkçı' olarak nitelendirmektedir. Çünkü balıklar köylülerin suya bıraktığı kirli kapları temizlemektedirler.


Eski Malatya, Aslantepe ve Arkeoloji Müzesini gezmeden,

Sultansuyu ve Nemrut Dağını görmeden,

Merkezde iyi bir lokantada kağıt kebabı yemeden ,

Analı-kızlı, içli köfte ve tereyağlı kayısı tatlısı ya da balık köfte yemeden,

Kayısı ve yan ürünlerinin satıldığı Şire Pazarında alış-veriş yapmadan...

DönmeyinBu yöre hakkındaki yorumlarınızı yazın
İsim:
Yorum:

Sizden Gelen Yorumlar

  ROAD HOUSE CAFE PUB
"ROAD HOUSE CAFE & PUB" Kışla caddesi "ASYABANK" bitişiğinde faaliyet göstermekte olan cafe özellikle öğrencilerin ve genç iş adamlarının gözdesi haline gelmiştir. Çay kahve ve diğer içeceklerin yanı sıra alkol servisinin de yapıldığı cafe eğlencenin ve uzun sohbetlerin merkezi olmuştur. Biraver ve birahi servisinin yapıldığı tek mekan olma özelliği taşıyan cafede güleryüzlü ve hızlı servis ile memnun kalacaksınız. Sİgara içen misafirler için teras katı da bulunmaktadır.
  ömer faruk gür
çok güzel bir akşam gazetesiydi çok okunur diyorum malatya güzel bir şehir
  melih şahin
malatya çok ğüzel birşehirdir ğelmeye top olsun ğelinlaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaannnnnnnnn
  ömer faruk gür
matya çok pis şehir gelmeyin dingolar burası çokdingo ağırıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı mal
  Malatya Otelleri
Malatya, memleketimiz.. Malatya otelleri ve Darende otelleri için en iyi otellerin adresi, Malatya'nın adresi, Malatya kayısısının ve Malatya otobüs ve uçak biletinin adresi http://www.malatyayagidiyorum.com
  TEmlpWHXO
DoTJXV jdlzosawimum, [url=http://ujuoidqouokd.com/]ujuoidqouokd[/url], [link=http://bvzyhufrzdke.com/]bvzyhufrzdke[/link], http://hxcqxgdpxjsr.com/
Malatya Nerede?

Doğu Anadolu Tatil Yöreleri