Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/tusulcm/public_html/tatil/lib/db.php on line 34

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/tusulcm/public_html/tatil/lib/db.php on line 34
Ordu Tatil Rehberi - Tusul Tatil - Sosyal Medya Platformu

Ordu Tatil Rehberi

   

Tüm doğal güzellikleri sinesinde barındıran, yeşil ile mavinin kucaklaştığı Ordu , bitki örtüsü, güze kıyı, köy ve kumsalları, kıyı şeridinden hemen başlayan dağları, yükseltilerindeki uçsuz bucaksız ve birbirinden güzel yaylaları ile önemli turizm potansiyeline sahip illerimizden.


Yapabileceğiniz Aktiviteler

Trekking(yürüyüş)

Kuş Gözlemciliği

Akkuş Adası

Avcılık

Kamp ve Karavan

Su Altı Dalışı

Bisiklet Turları

Olta Balıkçılığı

Dağ ve Doğa Yürüyüşü

Foto Safari

Yamaç Paraşütü

Bitki İnceleme

Rafting


Ordu için gündüz sıcaklık değerleri (en düşük - en yüksek):

Haziran 16.2- 23.9
Temmuz 19.3- 26.9
Ağustos 19.6- 27.5
Eylül 16.4- 24.5


Ordu Ulaşım Bilgileri

Ulaşım karayolu ile yapılmaktadır.

Otogar Tel : (+90-452) 233 17 98

Havayolu:

Trabzon veya Samsun havalimanı kullanılabilir. ( Samsun havalimanı 165 km, Trabzon havalimanı 181 km)

Liman Tel : (+90-452) 223 29 27


Ordu Yöresel Yemekleri

Bütün karadeniz sahilinde olduğu gibi balık yemekleri tercih edilebilecek yiyeceklerin başında gelir.

Ordu ilinin mahalli yemeklerinden Pancar Çorbası, Pancar Sarması, Melocan Kavurması, Sakarca Mıhlaması, Galdirik Kavurması, Keşkek, Tirmit (Mantar) Kavurması, Mısır Ekmeği, Turşu Kavurmaları, Su Böreği, Hamsi Tava, Hamsi Buğulama, Hamsili İçli Tava ve diğer balık çeşitleri önemli olanlardır.


Ordu Lezzet Durakları


Ordu Eğlence Yerleri

Bar & Bar

Adres:Atatürk Bulvarı No: 72 Ordu

Tel:+90 (452) 225 00 08

Müzik:Pop Rock ( Grup HokkabaSS)

Ekstra:Türkçe Pop Rock müziğinin hakim olduğu mekanda her türlü ızgara çeşitlerini tadabilmeniz mümkün. Bar & Bar Her türlü soğuk ve Sıcak içeklerin bulunduğu, Canlı müzik eşliğinde eğlenmek için ideal bir mekan.

Küçük Ev Balık Restaurant

Müzik:Her Çarşamba Cuma - Cumartesi Türkü evi.Her Akşam Disco Bar Açık

Adres:Gülyalı Liman içi ( Ordu Giresun karayolu)

Telefon : (0 452) 811 36 33

GSM : 0532 625 27 28

Ekstra:Sımsıcak bir ilgiyle hizmet,güven ve huzur veren bir mekan içerisinde geçen ziyafetinize dilerseniz en güzel muzikler eşlik edebilir,dilerseniz içkinizi yudumlayıp eşsiz tazelik ve lezzette ürünlerin her çeşidini masanızda damak tadına göre sevdiklerinizle yiyebilirsiniz.
Küçük Ev'in mutfağından her gün, sızma zeytinyağıyla yapılan ve çoğu otlardan oluşan ortalama 20 çeşit meze sunuluyor. Balıklar ise günlük olarak alınıp meşe kömüründe ızgara ya da tava olarak pişirilip servis ediliyor.

JAZZ Cafe

Adres:Düz Mah. Sırrıpaşa Cad. No:28 (Benetton Yanı)

Tel : 214 67 78 - 214 31 97

LAYLA CAMPİNG

Adres :Efirli

Tel: (452) 522 36 11

Büro: (452) 225 12 72

Gsm: 0532 503 99 61

Ekstra:Plaj ve Camping alanıyla Yepyeni bir yer olan Layla, Mükemmeliyetci yaklaşımıyla Misafirlerine en iyi hizmeti vermeye hazır.
Su sporlarının yapılabildiği mekanda tertemiz plajı,aile yemek salonumuz, şark köşesi, taze gözlemesi ile her an hizmetinize açık olacak.
Akşam saatlerinde ise Disco Barda istediğiniz kadar eğkenecek ve eğlenceğe doyacaksiniz.

MAVİ DUNYA PLAJ TESİSLERİ

Adres :Tepealtı Mevki Ordu ( Ordu Giresun karayolu)

Kafeterya : 0452 811 24 64

Restorant : 0452 811 24 74

Sohbet Bar

Ekstra:Deniz manzarasıyla Nezih mekanıyla Sohbet Bar Ordu gecelerinde bambaşka bir yere sahip.

Adres :Eski Kilise Yanı

Tel : - 225 65 95

OLYMPOS CAFE RESTAURANT

Adres : Düz mah. Atatürk bulvarı no: 64

Tel : 0452 214 09 03


Ordu Gezilecek Yerleri

Müzeler

Etnografya Müzesi


Adres: Selimiye Mah . Taşocak Cad. - Ordu
Tel: (452) 223 25 96

Tarihi ve Arkeolojik Değerler

Ordu ilinin kuruluş yeri olan Kotyora (Bozukkale), kentin ikinci kuruluş yeri olan Bayramlı (bugün Eskipazar olarak biliniyor), Eski Cezaevi (Kilise), Bayadı Köyü sınırları içerisindeki Kurul Kayası Yerleşmesi, Etnografya Müzesi (Paşaoğlu Konağı), Büben Kaya Mezarları, Hatipli Mezarlığı il merkezindeki önemli tarihi değerlerdir.
İlçelerdeki tarihi yerlerden; Fatsa ilçesindeki Bolaman Kalesi Cıngırt Kayası; Ünye ilçesindeki Ünye Kalesi, Gürpınar Köyünde Kaya Mezarları, Şeyh Yunus Türbesi; Perşembe ilçesindeki Yason Kilisesi; Mesudiye ilçesindeki Meletios Kalesi, Kale köyü Kalesi, Kaya Mezarları; İkizce ilçesindeki Ağcakale Köyünde birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Gençağa Kalesi görülmeye değer tarihi yerlerdir.
Kurul Kayası Eski Yerleşim Alanı, merkez ilçe Bayadı Köyü Kurul Kayası üzerinde yer almaktadır. Bu alanda ana kayanın oyulması ile yapılmış bir sarnıç ve su yolu olduğu tahmin edilen basamaklarla aşağıya inen bir dehliz bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bina kalıntıları ve değişik dönemlere ait seramik parçaları yüzeyde görülmektedir.
Yason Burnu Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı, Perşembe ilçesi Çaytepe Köyü sınırları içinde yer alan bu sit alanı, denize uzanan küçük bir yarımada şeklindedir. İkinci derece doğal ve arkeolojik sit alanı olarak korumaya alınmıştır. Bu alan üzerinde bir kilise, bahçe duvarı kalıntısı ile birlikte halen ayaktadır. Bunun yanı sıra deniz kıyısı boyunca uzanan duvar kalıntılarından bazı kısımlar, antik liman ve balık üretme havuzları günümüze kadar gelmiştir.

Camiler

Antik İbrahim Paşa Cami (Orta Cami-Merkez): Şehrin orta yerinde bulunduğu için halk tarafından Orta Cami olarak adlandırılmakta olup, 1800 yılında Atik İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Caminin ilk mihrabı, Selçuklu Mimarisi tarzında yapılmış ve uzun yıllar camide kalmışsa da 1340 yılında sökülerek bugünkü Selimiye Camisine yerleştirilmiştir. Aynı yıllarda ampir devri mimarisinde, yumuşak taşlarla o günün mimari anlayışı içerisinde zengin motiflerle hazırlanan süslü mihrap konulmuştur. Caminin çift şerefeli tek minaresi vardır.

Doğal Güzellikler, Plajlar

Ordu ilinin yamaçlarına serildiği ve Türkülere konu olan Boztepe, Gülyalı ilçesinde doğal plajı ile Turnasuyu, Akkuş ilçesinde Küçükkertil, Fatsa ilçesinde Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Gaga Gölü, Gölköy ilçesinde Ulugöl, Harçbeli, kış sporlarının yapılabileceği Aydoğan Tepesi, Ulubey ilçesinde Sayacabaşı önemli doğal güzellikleridir. Ünye ilçesinde Çamlık Çakırtepe, Uzunkum, Mesudiye ilçesinde Eriçok Tepesi, Zile Yaylası, Cüle Yaylaları, Perşembe ilçesinde Efirli önemli yayla ve mesire alanlarıdır.

Yaylalar

İlde geleneksel mevsimlik yaşama biçimi olan yaylacılık günümüzde hala canlılığını sürdürmektedir. Turizm Merkezi ilan edilen Çambaşı Yaylası, Aybastı-Perşembe Yaylası, Mesudiye-Keyfalan Yaylası, Yeşilce-Topçam Yaylaları ve Akkuş-Argın Yaylası, ayrıca Cüle Yaylası, Aydoğan Yaylası, gerek doğal güzellikleri gerekse büyük yerleşim kapasiteleriyle Karadeniz Bölgesinin önemli mevsimlik rekreasyon alanlarıdır.

Kuş Gözlem Alanı

Akkuş Adası

Termal Merkezler

Fatsa ilçesindeki Sarmaşık Kaplıcası romatizmal hastalıklar için sağlık kaynağıdır.

Ordu'ya gittiğinizde;

Boztepe’ye çıkmadan,
Çambaşı, Keyfalan, Perşembe, Argın, Yeşilce ve Topçam Yaylalarını görmeden,
Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesini gezmeden,
Hazinedaroğlu (Bolaman) Konağına uğramadan,
Kurul Kalesine çıkmadan,
Yason Burnu’nda gün batımını seyretmeden,
Vonalı Celal'in yerinde turşu ve balık yemeden,
Uzun Saçlı'nın yerinde çay içmeden,
Yağlı (Pide) yemeden,
Mahalli yemekleri (sakarca, mellocan, mısır ekmeği, pancar çorbası, pançar sarması) tatmadan,
Fındık, fındık yağı ve fındık mamulleri almadan,
Çikolatasını tatmadan,
Balık-hamsi yemeden,
Yalıköy köftesi tatmadan,
El sanatları çarşısına uğramadan,
Yoroz kent Ormanında oksijen depolamadan,
Mıdı ve Çamburnu’da balık yemeden,
Çambaşı yaylasında dört mevsimi yaşamadan,
Ceviz helvasını tatmadan

dönmeyin..Bu yöre hakkındaki yorumlarınızı yazın
İsim:
Yorum:

Sizden Gelen Yorumlar

    nagehan
çok güzel yerler var
    cuvZetIQ
JAonSX lukhmdmhusnu, [url=http://vevphajohbzh.com/]vevphajohbzh[/url], [link=http://dbgkxllxihfo.com/]dbgkxllxihfo[/link], http://zzpbarwivqul.com/
    dpyqitggsk
Exceptionally user friendly site. Huge information offered on few gos to dpyqitggsk
    nba 2k17
Excellent Site, Stick to the great work. thnx!. nba 2k17
Ordu Nerede?

Karadeniz Tatil Yöreleri