Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/tusulcm/public_html/libs/db.php on line 34

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/tusulcm/public_html/libs/db.php on line 34
Zeka Soruları, Zeka Oyunları, Bilmeceler - Tusul.com

Zekâ Soruları Ana Sayfa Sen de soru gönder!
Zekâ Soruları
Çilek Toplayıcılar
Bir çiftlikte çeşitli işleri görmek için kadın, erkek ve çocuklar arasında iş bölümü yapılır. 2 erkeki 3 kadın ve 2 çocuğun topladığı kadar çilek toplar. 5 kadın, 3 erkek ve 1 çocuğun topladığı kadar çilek toplar.
Toplam 116 sepet çilek toplandığına göre erkek, kadın ve çocukların sayısı kaçtır? (Çiftlikte erkekten çok kadın ve çocuktan çok erkek vardır.)
Cevabı biliyorsanız yazın (11 cevap var)
Restoran
Bir grup arkadaş restorana gider ve yemek sonunda gelen 60 liralık hesabı bölüşmek isterler. Ama görürler ki arkadaşlardan ikisi gitmiş. Onların borcunu da ödemek için herkes 250 kuruş daha verir.
Başlangıçta masada kaç kişi vardır?
Cevabı biliyorsanız yazın (17 cevap var)
Kalp Para
Adamın biri bir ayakkabıcıdan 80 liralık bir ayakkabı alır, buna karşılık da bir 100 liralık verir. Ayakkabıcının bozukluğu olmadığı için yanındaki manavda bunu bozdurur, adama 20 lira geri verir ve o da gider. Aradan biraz zaman geçtikten sonra manav koşarak gelir, kendisinin bozduğu yüz liranın kalp olduğunu söyler. Ayakkabıcı parayı iyice inceler ve manavı haklı bularak ona başka bir 100 lira verir.
Ayakkabıcının zararı ne kadardır?
Cevabı biliyorsanız yazın (26 cevap var)
Taşı Parçalayın
40 kg. ağırlığında bir taşı öylesine parçalıyorlarki elde ettikleri 4 parça ile 1'den 40'a kadar bütün ağırlıkları tartabiliyorlar. (Yani 4 parçayı terazinin kefelerinde ağırlık olarak kullanarak.)
Cevabı biliyorsanız yazın (5 cevap var)
4 Rakamlı Sayı
4 rakamlı öyle bir sayı bulun ki 4 ile çarptığınız zaman tersi olsun.
Bu hangi sayıdır?
Cevabı biliyorsanız yazın (14 cevap var)
Mektup
Düşündürücü bir mektup:
Sevgili Ayşegül,
Sana Afrika'dan izlenimlerimi yazmaya söz vermiştim, birçoklarını dönüşümde ağızdan anlatmayı tercih ediyorum. Yazılması çok uzun şeyler. Yalnız garip adetleri olan Tantalusya'dan sana biraz bahsedeceğim. Burada posta bir tuhaf. Tek bir pul satılmıyor. Bir arada karneler halinde. Bunların içinde 16 yeşil 5 liralık, birkaç tane kırmızı 4 liralık ve birkaç tane de mavi renkte 3 liralık pul var. Paketlere bu pulların yapıştırılması da bir ömür, ister inan, ister inanma. Kanuna göre her pakete en aşağı her renkten birer tane pul yapıştırılması zorunlu.

Ben de 7 paket yollayacaktım, her biri de ayrı ücrete tabi. Hepsinin üstüne ayrı ayrı 6 şar pul yapıştırdım. Böylece elimdeki karnede bulunan bütün pulları tamamiyle kullandım.

Şimdi bul bakalım karnede kaç tane kırmızı pul vardı? Ben yakında geleceğim, bulamazsan üzülme. Selam ve Sevgiler.
Ayten
Cevabı biliyorsanız yazın (1994 cevap var)
Denklemler
Aşağıdaki 8 rakamın yazılış sıra ve şeklini bozmadan aralarına istediğiniz matematik işaretler koymak suretiyle (+ - x gibi) kaç tane denklem meydana getirebilirsiniz?

1 2 3 4
5 6 7 8
Cevabı biliyorsanız yazın (4 cevap var)
Halkalı Zincir
Erol'un bir sıkıntısı var. Babasından para gelmedi. Fakat kaldığı pansiyona para vermesi lazım. Bu haftayı bir atlatırsa nasıl olsa bir imkan bulacak. Annesinin okula giderken verdiği 7 halkalı kıymetli bir zinciri var. Mansiyon sahibi Erol'un ona hergün bu halkalardan bir tanesini vermesi şartıyla 1 hafta süreyle bütün ihtiyaçlarını karşılayabileceğini söylüyor.

İleride zinciri tekrar eski durumuna getirebilmek için Erol onun yalnız bir halkasını kesmeye razı oluyor ve böylece pansiyon sahibine hergün tam ve yalnız bir halka verebiliyor. Acaba bunu nasıl yapmıştır?
Cevabı biliyorsanız yazın (3 cevap var)
Mağaza
Bir adam bir mağazadan cebindeki paranın yarısı kadar alışveriş yaptı. Dışarı çıktığı zaman, mağazaya girdiği zaman cebinde bulunan liralar kadar kuruşu ve o zamanki kuruşların yarısı kadar lirası olduğunu gördü.
Mağazaya girerken cebinde ne kadar para vardı?
Cevabı biliyorsanız yazın (1675 cevap var)
Yüze Ulaşın
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 sayılarını birer kere kullanıp aralarına artı işaretleri koyarak 100 sayısını oluşturun.
Cevabı biliyorsanız yazın (1984 cevap var)
Nilüfer
Havuzda bulunan bir nilüfer yaprağı öyle büyümektedir ki hergün bir evvelki gün kapladığı alanın iki katını kaplamaktadır ve içinde bulunduğu 25 m2'lik bir havuzun yüzünü 20 günde tam olarak örtmektedir.
Aynı şartlarda büyümekte olan ikinci bir nilüferle birlikte başlamış olsalar bu havuzun yüzünü kaç günde kaplayacaklardır?
Cevabı biliyorsanız yazın (1893 cevap var)
Kaç Yaşında Öldü?
Demochares, ömrünün dörtte birini çocuk olarak, beşte birini delikanlı olarak, üçte birini orta yaşlı ve 13 yılını da aklı başında olmadan geçirdi, acaba kaç yaşında öldü?
Cevabı biliyorsanız yazın (11 cevap var)
ÇEK
Bir adam elindeki çeki bozdurmak için bankaya gitti. Fakat veznedar bir yanlışlık yaptı ve çekin üzerinde yazılı liralar yerine kuruş ve kuruşlar yerine de lira vererek çeki ödedi. Adam da dikkat etmeden paraları cebine koyu. Eve giderken paranın 5 kuruşunu düşürdü. Bu vesile ile parasını saydı ve cebinde çekin değerinin tam iki katı parası olduğunun farkına vardı.

Çekin üzerinde yazılı olan miktar ne kadardı?
Cevabı biliyorsanız yazın (1 cevap var)
Satranç Vezirleri
Bir satranç tahtası üzerine o şekilde 8 tane vezir yerleştirin ki hiçbiri ötekini alamasın. Bu çok eskiden beri bilinen bir problemdir ve ünlü Matematikçi Gauss tam 76 değişik çözüm yolu bulmuştu.
Son zamanlarda aynı problemi bir elektronik beyine verdiler; o da 92 tane çözüm buldu.
Bizim sizden istediğimiz ise yalnız 10 değişik çözümdür.
Cevabı biliyorsanız yazın (1987 cevap var)
Issız Adadaki Hindistan Cevizleri
Gemileri kazaya uğrayan ve uzun zaman denizde bir kalas üzerinde dalgalarla çarpıştıktan sonra ıssız bir adaya çıkan üç arkadaş kıyıda yiyecek bir şeyler ararken büyük bir ağacın altında bir yığın hindistan cevizi görürler. Ağacın üzerinde de onlara hayretle bakan bir maymun vardır. Ağaca ilk yaklaşan oradaki yığının yarısını ve bir de yarım hindistan cevizi alarak uzaklaşır. İkinci arkadaş da kalan cevizlerin yarısını ve bir de yarım ceviz alır. Üçüncü de yine kalanların yarısını ve bir de yarım ceviz aldıktan sonra geriye maymun için bir tane ceviz kalmıştır.

Acaba ağacın altındaki hindistan cevizleri kaç taneydi?
Cevabı biliyorsanız yazın (3 cevap var)
Spor Kulübü
Bir spor kulübünde değişik dallarda oyun oynayan yüz genç vardır. Bunlardan 80'i futbol, 60'ı voleybol, 40'ı da basketbol oynamaktadır. Öte yandan 40 genç hem futbol hem voleybol, 30 genç hem futbol hem basketbol, 20 genç de hem voleybol hem basketbol oynamaktadır.
Acaba bu 100 gençten kaçı hem futbol, hem voleybol, hem de basketbol oynuyor?
Cevabı biliyorsanız yazın (2 cevap var)
ADA
Atlantikteki bir adada sosyolojik incelemeler yapan bir bilim adamı, ada ahalisi hakkında şu verileri toplamıştır:
1- Bütün Fransızca konuşanlar takma dişlidir.
2- Hiçbir tek ayaklı kuyumcunun torunu yoktur.
3- Bütün kumar oynayanlar solaktır.
4- Yüzmesini bilmeyen hiçkimse gül yetiştiremez.
5- Torunu olmayan herkes kaval çalar.
6- Deri ceket giyen hiçkimse kumarı bırakmaz.
7- Sadece tek ayaklı kuyumcular Fransızca konuşamazlar.
8- Hiçbir solak kaval çalamaz.
9- Yüzebilen herkes deri ceket giyer.

Sosyolog takma diş takmakla gül yetiştirmek arasında bir ilişki olduğunu sanmaktadır. Acaba gerçekten böyle bir ilişki var mıdır? Varsa bunu bulabilmek için hangi verileri birleştirerek mantıkî sonuca varabilirsiniz?
Cevabı biliyorsanız yazın (382 cevap var)
Islanmayan Adam
Bir adam eşiyle bir deniz kıyısına gitti. Adam denize düştü, fakat derhal hiç ıslanmadan karaya çıktı. Bu nasıl olur?
Cevabı biliyorsanız yazın (23 cevap var)
Son Cümle
Eski çağlarda yaşayan bir filozof daima gerçekleri söylediğinden kralı kızdırmıştı, kral filozofa ölüm cezası verdi ve ölmeden önce filozofun zekâsı ile alay etmek için ona şöyle dedi:
"Ölmeden önce son bir cümle söylemene izin vereceğim. Bu söylediğin cümle doğru çıkarsa başın kesilecek, yalan çıkarsa asılacaksın."
Filozof derhal bir cümle söyledi ve her iki ölümden de kurtuldu. Acaba filozof ne demişti?
Cevabı biliyorsanız yazın (6 cevap var)
Matematik Güzeldir
Şu soruda matematiğin, sanata yaklaşan bir yönünü görüyoruz:
20 haneli herhangi bir sayının 64. dereceden kökünü kafanızdan 2 dakikada hesaplayabilir misiniz?
Cevabı biliyorsanız yazın (2005 cevap var)