Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::query() should be compatible with ezSQLcore::query() in /home/tusulcm/public_html/libs/db.php on line 34

Strict Standards: Declaration of ezSQL_mysql::escape() should be compatible with ezSQLcore::escape() in /home/tusulcm/public_html/libs/db.php on line 34
Halkalı Zincir - Zeka Soruları, Zeka Oyunları, Bilmeceler - Tusul.com

Zekâ Soruları Ana Sayfa Sen de soru gönder!
Halkalı Zincir
17.01.2010 13:01
soranbilir - Erol'un bir sıkıntısı var. Babasından para gelmedi. Fakat kaldığı pansiyona para vermesi lazım. Bu haftayı bir atlatırsa nasıl olsa bir imkan bulacak. Annesinin okula giderken verdiği 7 halkalı kıymetli bir zinciri var. Mansiyon sahibi Erol'un ona hergün bu halkalardan bir tanesini vermesi şartıyla 1 hafta süreyle bütün ihtiyaçlarını karşılayabileceğini söylüyor.

İleride zinciri tekrar eski durumuna getirebilmek için Erol onun yalnız bir halkasını kesmeye razı oluyor ve böylece pansiyon sahibine hergün tam ve yalnız bir halka verebiliyor. Acaba bunu nasıl yapmıştır?

Tusulcular ne demiş:
hazircevap - Problem zincirin 3. halkası kesilerek çözülmüştür. Böylece zincir 3 parçaya ayrılmış, 1.de bir, 2.de iki ve 3.de de 4 halka kalmıştı.
Bu sayede Erol, pazartesi pansiyon sahibine tek bir halka vermiş; salı verdiği bir halkayı almış, yerine iki halka vermiş, çarşamba elindeki tek halkayı vermiş, perşembe 4 halkayı vermiş, önceden verilen 3 tanesini geri almış, cuma tek halkayı yeniden vermiş, cumartesi tek halkayı almış iki halka vermiş, Pazar günü ise elindeki son halkayı vererek problemini çözmüştür.
Misafir (cihan) - pansiyoncuyu sikmiştir
Misafir (cihan) - kuyıkıyk

Cevabı biliyorsanız:
Adınız